Eight athletes qualify for the state track meet

Today the Tamaroa-St. Bruno track team participated in the region 3
regional track meet in West Frankfort.  Eight athletes qualified for
the state track meet by getting first or second in their event.
**Those athletes qualifying for state are as follows:
Gabrielle Alongi - 1st 1600 M Run
Gabrielle Alongi - 1st 800 M Run
Cassie Fisher - 2nd Discus
1600 M Relay -  2nd
(Hannah Epplin, Ashley Kellerman, Blaise Wyciskalla, & Mayci Doerflein)
Tyler Rulevish - 1st Shot Put
Kyle Luke - 2nd 7th grade 100 M Dash
**The following athletes placed in the top 6 in their event - 
GIRLS
Dakota Krone - 5th Long Jump
Delaney Bandy - 4th Shot Put
Jayci Luke - 4th Discus
Morgan Epplin - 5th Hurdles
Dakota Krone - 6th 7th gr 100 M Dash
Mayci Doerflein - 5th 8th gr 100 M Dash
Dakota Krone - 5th 400 M Dash
400 M Relay - 6th
(Hannah Epplin, Dakota Krone, Blaise Wyciskalla, & Mayci Doerflein)
BOYS
Tyler Rulevish - 5th Long Jump
Isaac Hardin - 6th Discus
Tyler Rulevish - 6th 8th gr 100 M Dash
Evan Williams - 4th 1600 M Run
7th Gr 800 M Relay (Kyle Luke, Kelton Linze, Logan Lindner, & Darian Harris)
______________________________________________________________________________
Overall, the girls placed 3rd and the boys placed 4th in the meet.
Many athletes achieved their personal best today - a great way to end the season.
The state track meet is in Salem on Saturday, May 10.
Congratulations to all the athletes on a great season!

Du Quoin Invitational Results

The track team participated in the Du Quoin Invitational on Friday, April 26, 2013. There were ten teams in the meet.  The girls finished 4th overall and the boys finished 5th.  There was also a winner for the large school and small school division, and both the girls and boys won the overall Class S Division and received plaques.

Individual winners are as follows:

Girls

100 M Dash – 5th – Mayci Doerflein

400 M Dash – 4th – Dakota Krone

800 M Run – 3rd – Gabrielle Alongi

1600 M Run – 1st – Gabrielle Alongi

100 M Hurdles – 5th – Morgan Epplin

400 M Relay – 6th (Mo. Epplin, Hartleb, Wysickalla, Doerflein)

6th gr 800 M Relay – 3rd (Mo. Epplin, Alongi, Krone, Kellerman)

1600 M Relay – 3rd (Kellerman, Hartleb, Wyciskalla, Doerflein)

Boys

8th gr 100 M Dash – 5th – Tyler Rulevish

200 M Dash – 5th – Tyler Rulevish

6th gr 800 M Relay – 4th (Lindner, Alongi, Linze, Harris)

Long jump – 3rd – Tyler Rulevish

Shot Put – 1st – Tyler Rulevish

Congratulations to all the athletes that participated in the meet on a great meet.

The next meet is the regional meet on Tuesday, April 30, 2013. The meet starts at 9 with field events followed by running events.  Athletes who place first or second or reach the qualifying mark will go to the state meet in Salem on Saturday, May 10.  Good luck!

http://stbrunoschool.com/track/

Quad County Conference Meet Results

The Tamaroa-St. Bruno track team participated in the Quad County Conference
meet Tuesday, April 23, 2013 in Herrin.  Teams in the conference include TSB,
Pinckneyville 204, OLMC, Adams, DeSoto, Giant City, Unity Christian, and
Elverado. The TSB girls finished 5th and the TSB boys finished 4th.
Individual winners are as follows:
Girls
Long Jump 5th Blaise Wyciskalla 12'3"
Shot put 5th Mayci Doerflein 24'10"
Discus 5th Cassie Fisher 58'8"
6th Grade relay 3rd (Mo. Epplin, Kellerman, Alongi, Krone) 1:03.88
400 M dash 4th Mayci Doerflein 1:11.58
1600 M Run 1st Gabrielle Alongi 6:09.68
Varsity Relay 6th (Barnes, Alvis, Davis, Hartleb) 2:30.88
800 M Run 2nd Gabrielle Alongi 2:51.06
1600 M Relay 2nd (Krone, Alongi, Wyciskalla, Doerflein) 5:13.75
Boys
Long Jump 1st Tyler Rulevish 16'2.5"
Shot Put 2nd Tyler Rulevish 41'6.25"
Discus 5th Isaac Hardin 72'4"
6th Grade Relay 5th (Lindner, Alongi, Linze, Harris)
7th Grade Relay 5th (Luke, Lindner, Linze, Harris)
1600 M Run 2nd John Alongi 5:56.0
8th Grade 100 M dash 3rd Tyler Rulevish 12.93
200 M Dash 2nd Tyler Rulevish 27.62
Congratulations to all the athletes on a great meet!
The next meet is Friday, April 26 - Du Quoin Invitational - start time 11:00 am.
The regional meet is Tuesday, April 30 in West Frankfort beginning at 9:00 am.
Full results here: http://stbrunoschool.com/track/

Track – Crusaders Invite Results

The Tamaroa-St. Bruno track team participated in the Crusaders Invite
in Herrin on Tuesday, April 16.  Eight teams participated in the meet.
The girls finished 2nd overall and the boys tied for 4th.
Individual results are as follows:
Boys
Tyler Rulevish - 1st Long Jump
Tyler Rulevish - 3rd Shot Put
Isaac Hardin - 4th Discus
6th Grade Relay - 3rd (Lindner, Alongi, Linze, Harris)
7th Grade Relay - 5th (Luke, Lindner, Linze, Haris)
Evan Williams - 3rd 1600 M Run (new school record)
Kyle Luke - 4th 7th Grade 100 M
Tyler Rulevish - 1st 8th Grade 100 M
Tyler Rulevish - 2nd 200 M
Girls
Delaney Bandy - 2nd High Jump
Blaise Wyciskalla - 4th Long Jump
Dakota Krone - 6th Long Jump
Delaney Bandy - 6th Shot Put
Cassie Fisher - 4th Discus
Morgan Epplin - 4th Hurdles
6th grade relay - 1st ( Mo. Epplin, Kellerman, Alongi, Krone)
400 M relay - 4th (H. Epplin, Bandy, Wyciskalla, Doerflein)
Ashley Kellerman - 4th 400 M
Gabrielle Alongi - 1st 1600 M Run
Keely Epplin - 3rd 1600 M Run
Varsity Relay - 4th (Davis, Alvis, Barnes, Hartleb)
Dakota Krone - 4th 7th Grade 100 M
Mayci Doerflein - 5th 8th Grade 100 M
Gabrielle Alongi - 1st 800 M run (new school record)
Kyla Epplin - 4th 800 M Run
1600 M relay - 2nd (H. Epplin, Hartleb, Wyciskalla, Doerflein)
Congratulations to all our athletes on a great meet!
Full meet results available at http://stbrunoschool.com/track/


.

Jr. High Plants Garden

The 6th, 7th, and 8th grade planted a butterfly garden at Pyramid State Park yesterday in celebration of Earth Day which is April 22nd.   The students planted flowers and plants under the direction of the park rangers.  This event was hosted by Pyramid State Park Staff members  Cha Hill and Mike Brand.  All the students had a bast and hope to do it again.

St. Bruno Students Plant Butterfly Garden

On Wednesday, April 17, the sixth to eighth grade students at St. Bruno Catholic School helped create and plant a butterfly garden at Pyramid State Park.  The link below is a video from WSIL.

http://www.wsiltv.com/news/local/Students-Help-Pyramid-State-Park-Plant-a-Butterfly-Garden-203490741.html

The students worked very hard to create the habitat.  We are very proud of the students for being part of efforts to beautify the park.

204 Invite Track Results

The TSB track team had a great day at the 204 Invitational on Sat., April 13.
The following are those athletes who placed in the top 6:
Cassie Fisher - 3rd discus
Mayci Doerflein - 3th 8th grade 100 m
Mayci Doerflein - 4th shot put
Dakota Krone - 5th 400 m dash
Dakota Krone - 5th long jump
Dakota Krone - 5th 7th grade 100 m
Kyla Epplin - 6th 800 m 
Gabrielle Alongi - 2nd 1600 m
Gabrielle Alongi - 2nd 800 M
Ashley Kellerman - 6th 400 m
Morgan Epplin - 4th 100 m hurdles
Girls Varsity Relay - 5th (M. Davis, M. Hartleb, D. Alvis, A Barnes)
Girls 400 M Relay - 3rd (D. Bandy, B. Wyciskalla, M. Doerflein, H. Epplin)
Girls 1600 M Relay - 3rd (D. Krone, H. Epplin, M. Doerflein, B. Wyciskalla)
Tyler Rulevish - 1st shot put
Tyler Rulevish - 1st long  jump
Tyler Rulevish - 2nd 100 m
Tyler Rulevish - 4th 200 m
Evan Williams - 6th 1600 m
Kyle Luke - 2nd 7th grade 100
Boys 7th grade relay - 6th (D. Harris, L. Lindner, K. Luke, K. Linze)